Viral pazarlama stratejilerini uygulama kavramı ve yöntemi

İnternet, bir marka mı yoksa bir birey mi olduğunu tanıtmak için sayısız yaratıcı ve etkili yol sunan bir ortamdır. Her türlü internet tanıtımını bütünleştiren bir alana internet pazarlaması denir .

İnternet pazarlaması veya çevrimiçi pazarlama, ürün veya hizmetleri tanıtmak için kullanılan çeşitli araçlar ve yöntemler sunar. Bunu web pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi çeşitli genel alanlara ayırabiliriz

Viral pazarlama nedir?

Viral pazarlama iletişim mesajının kişiden kişiye virüs gibi yayıldığı bir pazarlama türüdür.

Viral pazarlama, bir bireyi başkalarına pazarlama mesajı yaymaya teşvik eden herhangi bir stratejiyi kapsar, böylece erişilebilirlik ve etki açısından katlanarak büyümesi için potansiyel yaratır. Virüsler gibi, bu pazarlama stratejileri de mesajı binlerce veya milyonlarca insana iletmek için hızlı çarpımdan yararlanır.

Viral pazarlamanın temeli, bir kullanıcı yeni bir ürün veya hizmeti kullanmaya başladığında, reklamın kendisiyle etkileşime giren herkese gitmesidir.

Viral pazarlama ne kadar etkilidir?

Viral pazarlama, işinize büyük ilgi göstermenin çok etkili bir yolu olabilir. Büyük ilgi çekmek, göründüğü kadar kolay değildir, ancak yine de uygulanabilir.

Viral pazarlamada göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör , ürünlerinizin veya hizmetlerinizin satışlarının gerçekten artmasının faydasını ortaya çıkarmasıdır

Viral yayılan birçok kampanya, siteye çok fazla dikkat ve trafik çekebilir, ancak aynı zamanda küçük dönüşümler ve satışlar oluşturabilir.viral pazarlamanın araçlarından biri olan popüler video paylaşım sitesi YouTube.

Kullanıcılar kaliteli bir video aldıklarında, aktif olarak arkadaşlarıyla paylaşırlar ve sonuç, görece kısa bir süre içinde görüntülenme sayısında büyük bir artış olur. Anlık görüntüler internette hızlı bir şekilde yayılıyor ve siteye gelen trafikte çarpıcı bir artışa yol açabiliyor,

Başarılı bir viral kampanyanın gerçekleşmesi için ne gerekir?

Başarılı bir viral içerik oluşturmak kolay bir iş değildir ve markalar söz konusu olduğunda daha da zor olabilir.

Marka ipuçları ile başarılı bir viral pazarlamanın üç sırrı:

  • başarısız olma şansın var,Buna hazırlıklı ol. Her içerik oluşturmada, virüs bulaşma ihtimali vardır.Bu olumsuz sonuçlar beklemeniz gerektiği anlamına gelmez
  • İnanılmaz derecede ilgi çekici içerikler oluşturun - ne tür içeriğe sahip olursanız olun, izleyicilerinize çekici hale getirmenin yollarını bulmanız gerekir. Önce onları düşün. Nasıl hissedecekler? Onları proaktif olarak başkalarıyla paylaşmaya teşvik edecek şey nedir?
  • her yerde görülebilen içerik yarat - benzersiz bir fikir edinmek için zaman ve çaba harcanır. Blog yayınları, web seminerleri veya e-kitaplar tanıtımın iyi yollarıdır, ancak zaten çevrimiçi yapılacak çok şey var. Markalı viral pazarlamada başarılı olmak istiyorsanız, başkasının gittiğinden daha fazlasına ulaşmanız gerekir. İzleyicinizin zevk alacağı ve proaktif olarak genişleteceği, markanızın erişilebilirliğini ve sergilenmesini artıracak faydalı, eğlenceli ve alakalı içerikler oluşturmak gerekir.

İnternette viral bir pazarlama stratejisi uygulama yolları

Bir viral pazarlama stratejisini uygulamak için aşağıdaki adımlar gereklidir:

  1. strateji ve genişleyecek bir fikir oluşturma
  2. özel içerik oluşturma (video, mikro site vb.)
  3. en iyi viral kanalları ve hedef kitleyi bulmak, çıkarlarını anlamak ve bağlantı kurmak
  4. seçilen kanallarda viral bir kampanya başlatmak - blog yazmak, sosyal ağlara katılmak, Tıklama Başına Ödeme kampanyaları, vb.
  5. Gerektiğinde uygun iyileştirmeleri yapmak için web analitiğini kullanın ve trafik, indirmeler, kullanıcı yorumları ve dönüşüm oranları gibi temel kampanya performans parametrelerini izleyin.

Web sitesi sipariş edin

Ayrıntı, deneyim ve yeteneklerini ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir web sitesine dönüştürecek özel yaratıcı web tasarımcılarından oluşan bir ekibi bir araya getiriyor. Yaratıcı bir vizyon ve fikirden kusursuz bir web sitesi oluşturma yeteneğimizi şahsen kendiniz görün. Müşterilerimiz için tasarladığımız portföyümüze göz atın ve işinizi geliştirecek bir web sitesi tasarımı sipariş edin.

SİPARİŞ
Ayrıntı